Ampulü bulmak kadar korumak da önemli

Başlıktaki cümle ODTÜ inşaat mühendisliği bölümünden yeni mezun bir mühendise, Yiğit Ahmet Şahin’e ait. Yiğit, bu cümleyi ilgi alanında  yer alan elektronik ve yazılım sistemlerinde birçok  sorun ile karşılaştığında söylüyor.

Keşifler, belirli bir kesimin ya da büyük kitlelerin ihtiyaçları doğrultusunda yapılır. Tüm keşiflerin ilk ortaya çıktıklarında insanlar tarafından ilk olarak acil ihtiyaç sahipleri tarafından, ilgi alanlarına ve uğraşlarına göre tercih edildikleri, zamanla toplumun geneline yayıldıkları görülür.

İşte sorunlar da toplumun geneline yayılmayla birlikte başlar ve yeni ihtiyaçlar ve özellikle koruma sistemleri devreye girmeye başlar. Örnek olarak önce telefon alır, sonra onu korumak için kılıf alırsınız.

Konumuza geri dönersek insanlar ilk olarak elektrik ihtiyaçlarını satın almış, zamanla kısa devre durumlarına karşı sigortalar, daha sonra voltaj ayarlayıcı regülatörler, daha sonra elektrik gidince enerji sürekliliği için jeneratör ve güç kaynakları satın almışlardır. Günümüzde ise yıldırım etkileri ile ve enerji de aşırı gerilim hadiseleri ile sistemlerin yanması ve bunun zararlarından korunma giderek toplumun geneline yayılmaktadır.

Trimbox, Türkiye’de 2008 yılından beri üretilen yerli bir üründür. İlk yıllarında özellikle yerli bir ürün olmasından ve Türkiye’de üretilmesinden kaynaklı önyargı ile karşılaşmış ancak özellikle 2012 yılından itibaren binlerce sistem ve teçhizatı aşırı gerilimlere, nötr kopması ve nötr hattına faz teması gibi sistem hatalarına ve en son noktada yıldırım ve trafo patlaması dahil tüm elektriksel hatalara karşı hatasız korumaktadır.

Son zamanlarda ülkemizde yaşanan darbe girişimi tüm insanların bir noktada birleşmesini sağladı; Milli olmak! Özellikle Devletin en büyük pazar olduğu gerçeği tüm uluslararası firmaların bu alanda operasyonlar yaparak önce yerli ürünlerin gelişimini, sonra bir şekilde gelişen firmaların kamuya girişini engellemeye yönelik girişimlerine sahne olmuştur.

Trimbox, agresif satış politikası gütmediğinden bugüne kadar kamu alanına yönelmemiş, ancak kamuda Hakkari gibi sınır bölgelerinde güvenlik sistemlerinin korunması amacıyla Emniyet birimleri tarafından kullanılmış ve olumlu sonuç alınması ile birlikte kamuda tercih edilen ürün haline gelmiştir. Parafudrlar ile kıyaslanan Trimbox, özellikle B,C,D gibi sınıflara ihtiyaç duymaması, toprak hattı hiç olmasa bile görevini yapması ve nötr kopması ,nötr hattına faz teması gibi durumlarda da koruma yapması onu farklı kılan özelliklerin başında gelmektedir.

 

Evren YURTTAŞ

22.08.2016

menuyu kapat
E-Ticaret Whois PUSULAİletişim